Pittsburgh Penguins a preluat conducerea în semifinala Cupei Stanley

Pittsburgh Penguins a preluat conducerea în semifinala Cupei Stanley pe care o dispută în compania grupării Tampa-Bay Lightning. "Pinguinii" din Pensilvania au câștigat cu 4-2 meciul al treilea al finalei conferinței de Est a NHL, jucat în deplasare, şi au preluat conducerea în seria cu echipa din Florida.
După aproape două reprize fără goluri, oaspeţii au deschis scorul prin Hagelin cînd mai erau 10 secunde până la a doua pauză.
În repriza a treia, Pittsburg s-a dezlănţuit marcând încă de trei ori prin Kessel, Crosby şi Kunitz.
Golurile gazdelor au fost înscrise de Johnson şi Palat. Pittsburgh Penguins conduce la general cu scorul de 2-1 şi mai are nevoie de două victorii pentru a se califica în finala Cupei Stanley.
"Pinguinii" au jucat ultima dată în marea finală cu şapte ani în urmă, când au cucerit și Cupa în detrimentul lui Detroit Red Wings.
A patra partidă dintre Pittsburgh Penguins şi Tampa Bay Lightning va avea loc pe 21 mai, tot pe terenul formaţiei din Florida.