022 февраля 2015

**VIDEO** Atletico - Almeria 3-0. Victorie de moral înaintea turului din optimile UCL, cu Leverkusen

Spre deosebire de Barcelona, Atletico Madrid nu a lăsat loc de surprize în meciul de pe "Vicente Calderon" contra Almeriei. De 13 minute a avut nevoie echipa lui Diego Simeone pentru a deschide scorul- Mandzukic a transformat un penalty controversat dictat de Mateu Lahoz.

Campionii au profitat apoi de o eroare din defensiva oaspeţilor şi au mai înscris o dată prin Griezmann, din pasa lui Mandzukic. Francezul a reuşit "dubla" în minutul 29 şi a ajuns la 14 goluri în acest sezon. Tânărul Saul putea înscrie şi el în minutul 89, dar Julian a respins.

Singurul moment neplăcut pentru gazde a venit în prelungiri, atunci când Siqueira a văzut al doilea cartonaş galben. Trupa lui Simeone va juca miercuri împotriva lui Bayer Leverkusen, în optimile UEFA Champions League, de la 21:45 pe Digi Sport 2.

Atletico Madrid (4-4-2): Moya - Juanfran, Miranda, Godin, Siqueira - Turan, Gabi, Tiago (Suarez 71), Saul - Mandzukic (Torres 59), Griezmann (Garcia 64)

Antrenor: Diego Simeone

Almeria (4-2-3-1): Julian - Michel, Dos Santos, Trujillo, Dubarbier (Casado 76) - Velez (Soriano 46), Verza - Bifouma (Wellington 71), Corona, Mendez - Hemed

Antrenor: Juan Ignacio Martinez