Tenismena româncă Simona Halep şi-a mai revendicat un trofeu

022 февраля 2015

Simona Halep a câştigat al doilea trofeu din 2015 şi a revenit pe locul trei în topul mondial. Tenismena româncă a învins-o în finală pe Karolina Pliskova la competiţia de la Dubai.

După un prim set fără emoţii, în care Halep s-a impus fără probleme cu 6-4, sportiva de 23 de ani a avut probleme în actul secund. Karolina Pliskova a început tare setul doi şi a condus cu 2-0, însă românca a revenit spectaculos şi a egalat la 3.

Simona Halep a avut două mingi de meci la scorul de 5-4 şi 6-5, însă adversara sa din Cehia a rezistat şi a realizat câte un break de fiecare dată, iar campioana din acest an de la Dubai s-a decis la tie-break. Românca a câştigat cu 7-4 şi a cucerit al zecelea trofeu din carieră.

În urma acestui succes, Simona Halep a fost premiată cu 456 de mii de dolari.