Simona Halep a reuşit "Lovitura zilei" la Stuttgart. A lăsat-o fără reacţie pe Muguruza

**VIDEO** Simona Halep a reuşit

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart. În direct la Digi Sport 3, sportiva noastră a pierdut primul set, însă a revenit apoi şi a învins-o pentru prima dată în carieră pe Garbine Muguruza (Spania, nr. 20 WTA).

Simona Halep a atins şi o altă performanţă, după primul succes în faţa sportivei din Spania: a ajuns în sferturile de finală la toate turneele la care a participat în acest an.

În setul al treilea al partidei cu Muguruza, Simona Halep a reuşit să îşi adjudece game-ul al cincilea, la scorul de 2-2, pe propriul serviciu, de o manieră entuziasmantă. La 40-15, după mai multe schimburi de mingi, Simona a fost trimisă în colţul terenului, după un forehand puternic al adversarei. Sportiva noastră nu numai că a ajuns mingea, dar a şi trimis-o în terenul adversarei, cu o lovitură de dreapta, în diagonală, la care Muguruza nu a mai avut replică.

Site-ul oficial WTA a decis că aceasta este "Lovitura zilei" la turneul de la Stuttgart (WTA Shot of the day):