Un pilot britanic a câştigat al doilea Mare Premiu din istoria Formulei cu monoposturi electrice

Britanicul Sam Bird s-a impus în cursa Formula E care s-a desfăşurat pe circuitul stradal din oraşul Putrajaya, Malaezia.

"A fost super cursa. Băieții au făcut o treabă excelentă în acest weekend. Într-adevăr, acum suntem mai buni decât înainte de sezon", a spus Bird.

Pe locul al doilea s-a clasat Lucas di Grassi, câştigătorul primei etape din istoria Formulei E. Sebastien Buemi a ocupat locul trei, în timp ce Bruno Senna a avut un accident în ultimul tur, astfel a ratat poziția a patra, ajungând doar pe locul 14 la final. În total, în cursa din Malaezia au participat 16 piloţi.

După două etape, brazilianul Lucas Di Grassi este lider în clasamentul general, fiind urmat de Sam Bird şi Franck Montagny.

Formula E se va muta în America de Sud. Următoarea cursă se va desfăşura peste trei săptămâni, în oraşul Punta del Este, din Uruguay.

Prima ediţie a Campionatului Mondial va cuprinde zece etape şi se va încheia pe 27 iunie 2015, la Londra.