Dundee United-Celtic 0-3. Oaspeții se distanțează la opt puncte în clasament

**Dundee United-Celtic 0-3.** Oaspeții se distanțează la opt puncte în clasament

Celtic profită din plin de absența lui Rangers din prima ligă scoțiană. S-a impus lejer la Dundee United și e aproape de al 46-lea titlu din istorie, al patrulea consecutiv.

United a avut prima ocazie a partidei de pe Tannadice Park prin tânărul Robbie Muirhead, al cărui șut a fost blocat cu greu de Craig Gordon (20).

Celtic a dominat prima repriză fără să marcheze, însă s-a revanșat după pauză - golgheterul Leigh Griffiths a marcat penetru 1-0 în minutul 47, din pasa norvegianului Johansen.

Același Griffiths a înscris al 10-lea său gol al sezonului 18 minute mai târziu, când mingea a ajuns cu noroc la el, după ce a lovit bara la execuția lui Van Dijk (65).

Griffiths a reușit hattrick-ul cu șase minute înainte de final, din penalty. Arbitrul William Collum a mutat în careu contactul dintre Rankin și Mackay-Steven, iar Griffiths a înscris pentru 3-0.

Victoria o ajută pe Celtic să se distanțeze la opt puncte de Aberdeen, cu 4 etape înainte de finalul sezonului.

ECHIPELE

Dundee: Cierzniak - McGowan, Fojut, Morris, Dixon - Souttar, Rankin - Spittal (Connolly, 78), Telfer (Coote, 69), Erskine (Henri Anier, 85) - Muirhead
Antrenor: Jackie McNamara

Celtic: Gordon - Matthews (Ambrose, 69), Van Dijk, Denayer, Izaguirre - Biton, Brown - Commons, Johansen (Forrest, 72), Armstrong (Mackay-Steven, 60) - Griffiths
Antrenor: Ronny Deila