Premieră la Norisring pentru Shaun Tong. Ce s-a întâmplat cu învingătorul de anul trecut

**Premieră la Norisring pentru Shaun Tong.** Ce s-a întâmplat cu învingătorul de anul trecut

Shaun Thong a câștigat prima cursă de la Norisring, din Cupa Audi TT Sport. Pilotul din Hong Kong, debutant în competiție, a convertit pole-positionul în prima victorie din carieră.

Thong a condus pe durata celor 25 de tururi. Pe locul al doilea a încheiat polonezul Jan Kisiel. În ciuda faptului că s-a calificat a treia, suedeza Mikaela Ahlin-Kottulinsky a sosit doar pe locul 8. Anul trecut, Kottulinsky a făcut istorie și a devenit prima femeie care a câștigat o etapă în seria germană.

Podiumul de la Norisring, singurul traseu stradal folosit încă în competiție, cea mai importantă din calendarul Campionatului German de Turisme, a fost completat de către Nicolaj Madsen. Danezul a devenit cu această ocazie liderul clasamentului general. Din grupul piloților invitați, șase la număr, cel mai rapid a fost spaniolul Jordi Gene. Ibericul s-a clasat al patrulea.

Cea de-a doua cursă de la Nuremberg se va desfășura duminică, de la ora 10:00, si va putea fi urmarită ÎN DIRECT la Digi Sport 1.