Tyson Gay a devenit campionul SUA, după perioada de suspendare pentru dopaj

Tyson Gay a cucerit primul titlu de când a revenit după perioada de suspendare pentru dopaj. Atletul a devenit campionul Statelor Unite ale Americii în proba de o sută de metri.

Tyson Gay a devenit campionul Statelor Unite ale Americii în proba de o sută de metri, reuşind să ajungă la finiş în 9.87 de secunde. Această victorie l-a calificat pe atletul 32 de ani la Campionatul Mondial care va avea loc în Beijing în această vară. Gay va participa pentru prima dată în ultimii şase ani la mondiale.

Locul secund a fost ocupat de Trayvon Bromell, în timp ce Michael Rodgers a încheiat cursa pe locul trei.

La feminin, proba de o sută de metri a fost câştigată de Tori Bowie în 10.81 de secunde. Pe locul doi s-a clasat English Gardner, iar podiumul a fost completat de Jasmine Todd.

Erik Kynard a devenit campion la proba de saritură în înălţime cu un rezultat de 2.37 de metri, iar la aruncarea suliţei în concursul feminin a dominat Kara Winger. Încercarea sa de 64.94 de metri fost cea mai bună şi i-a adus titlul naţional.