Barcelona - Real, scor 2:1

027 октября 2013

Barcelona a câştigat primul El Clasico al sezonului! Catalanii au învins pe teren propriu rivala Real Madrid cu scorul de 2-1.

Barcelona a deschis scorul în minutul 19, prin brazilianul Neymar, care a marcat în primul său El Clasico din carieră. Gazdele au dominat în prima repriză, însă scorul a rămas neschimbat la pauză. Real a ratat o ocazie uriaşă de a marca în minutul 72. Benzema a prins un şut fabulos din afara careului, însă balonul a zguduit transversala.

Barcelona a reuşit să-şi dubleze avantajul în minutul 78 prin Alexis Sanchez, care a marcat un gol senzaţional la opt minute după ce a intrat în teren. Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 90, prin Jese Rodriguez. În urma acestei victorii, catalanii şi-au consolidat prima poziţie în clasamentul, acumulând 28 de puncte. Barcelona e singura echipă fără înfrângere în acest sezon în Spania şi s-a distanţat la şase puncte de Real, care a rămas pe locul trei.