Fără greşeală de Boxing Day

027 декабря 2014

Liderii din Premier League, Chelsea, Manchester City şi United şi au obţinut victorii de Boxing Day.

Londonezii de la Chelsea s-au impus cu 2-0 pe „Stamford Bridge” în faţa celor de la West Ham United. John Terry a deschis scorul în minutul 31. Elevii lui Jose Mourinho și-au dublat avantajul în repriza a doua. Diego Costa a driblat câțiva adversari şi a înscris cu un șut plasat la colțul lung, stabilind rezultatul final. Într-uan alt meci „cetăţenii“ de la Manchester Ciyt s-au impus cu scorul de 3-1 pe terenul celor de la West Bromwich Albion şi continuă cursa de urmărire a liderului. Soarta meciului a fost decisă în prima repriză. Fernando, Toure şi Silva au punctat până în minutul 34, aiar golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Brown. Şi a treia calsată, Manchester United a câştigat cu acelaşi scor de 3-1 împotriva lui Newcastle. Rooney şi-a trecut în cont o dublă, pentru ca van Persie să puncteze şi el, iar pentru oaspeţi a înscris Cisse. Victorii au mai obţinut aseară Southampton, Arsenal şi Liverpool.