Sportivii moldoveni fac furori la Festivalul Olimpic al Tineretului

Înotătorul Alexei Sancov a câştigat a doua medalie de aur la Festivalul Olimpic al Tineretuluidin de la Tbilisi.

Sancov s-a impus la proba de 400 de metri liber, fiind cronometrat cu trei minute 52 de secunde şi 42 sutimi. În această săptămână, Sancov a mai câştigat aurul la proba de 200 metri liber.

Judocanul Ion Mihailov a adus a treia medalie de aur pentru ţara noastră la Festivalul Olimpic al Tineretului. El s-a clasat pe primul loc la categoria de 55 de kilograme.

Ţara noastră este reprezentată la Festivalul Olimpic de 19 sportivi, care participă la patru probe: nataţie, judo, atletism şi tenis. Cea dea 13-a ediţie a Festivalului Olimpic se va încheia duminică. La competiţie participă în totală 3.800 de sportivi din 50 de ţări.