Maaike Caelers a câştigat cursa feminină de triatlon din Turcia

029 сентября 2014

Întrecere cu final dramatic în etapa Cupei Mondiale de triatlon din Turcia. Câştigătoarea s-a decis pe ultima sută de metri la alergat, unde mai bună a fost Maike Caelers, din Olanda.

Maaike Caelers a câştigat cursa feminină de triatlon din Turcia şi a obţinut prima victorie din carieră. Caelers a fost doar pe locul opt după înot, a fost printre lidere la ciclism, iar la alergat a fost cea mai bună.

Sportiva din Olanda a încheiat competiţia într-o oră 59 de minute şi 31 de secunde, depăşind-o cu 30 de secunde pe Vendula Frintova, din Cehia. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de ucraineanca Iulia Ielistratova.

Rachel Klamer, câştigătoarea etapei precedente, s-a clasat doar pe locul zece. La competiţia din oraşul turc Alania au participat peste 20 de sportive. Fondul de premiere al concursului a fost de 60.000 de euro, iar învingătoarea s-a ales cu 7.500 de euro.