12 октября 2014

**VIDEO** Cristiano Ronaldo, la două goluri în spatele lui Raul. TOPUL golgheterilor all-time din UCL

Cristiano Ronaldo s-a apropiat la două goluri de recordul lui Raul Gonzalez, cel mai bun marcator din istoria UEFA Champions League (71), graţie reuşitei din partida cu Ludogorets Razgrad, câştigată de Real Madrid cu 2-1 (VIDEO şi DETALII AICI).

Ronaldo a înscris din penalty, în minutul 25 al meciului cu campioana Bulgariei, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj, după ce tot el ratase o lovitură de la 11 m mai devreme (minutul 11).

Graţie acestei reuşite, a doua de la debutul actualei ediţii a competiţiei, starul lusitan s-a distanţat la un gol de argentinianul Lionel Messi (FC Barcelona), cu care împărţea poziţia secundă în ierarhia all time a golgheterilor din UEFA Champions League.

.....
Jucătorii precedaţi de semnul (+) nu mai sunt în activitate sau nu mai evoluează în Europa.

În clasamentul golgheterilor actualei ediţii a UEFA Champions League, trei jucători împart prima poziţie, toţi cu câte 3 reuşite: englezul Danny Welbeck, autorul unui hat-trick pentru Arsenal Londra (VIDEO AICI) în partida cu Galatasaray Istanbul (4-1), franco-algerianul Yacine Brahimi şi columbianul Jackson Martinez, ambii de la FC Porto.

Cei trei sunt urmaţi de un grup de nouă jucători cu câte 2 reuşite: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Karim Benzema (Real Madrid), Gervinho (AS Roma), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Ciro Immobile (Borussia Dortmund), Adrian Ramos (Borussia Dortmund), Markus Rosenberg (Malmo FF), Carlos Tevez (Juventus), Burak Yilmaz (Galatasaray).