Meci spectaculos în Top 16 a Euroligii de baschet. Real Madrid a învins echipa Steaua Roșie Belgrad

Real Madrid a început cu dreptul evoluţia în Top16 a Euroligii de baschet. Formaţia spaniolă s-a impus în deplasare în faţa formaţiei Steaua Roșie Belgrad după un meci spectaculos.

După primele două sferturi, Real avea un avans de doar 3 puncte şi conducea cu 34-31. Oaspeţii au făcut diferenţa în penultimul sfert al meciului, mărind avansul până la 13 puncte.

Real Madrid a învins până la urmă cu scorul de 79-72. Rudy Fernandez a fost cel mai bun marcator al oaspeților, cu 15 puncte. Mitrovic și Zirbes au înscris câte 13 puncte pentru Steaua Roșie Belgrad.

Barcelona a pierdut surprinzător partida din deplasare cu Alba Berlin. Formaţia catalană a fost învinsă cu scorul de 80-70. Brazilianul Marcelinho Huertas a fost omul meciului, reuşind 23 de puncte pentru gazde.

ŢSKA Moscova a obţinut o victorie dramatică la Istanbul, unde a învins Fenerbahce doar după prelungiri. Gruparea rusă s-a impus cu scorul de 84-81

O altă echipă din Rusia, Nijnii Novgorod a umilit în deplasare formaţia Milano cu scorul de 79-59.