06 декабря 2015

**VIDEO** Francezul Anthony Mounier şi-a depus candidatura la ratarea sezonului, în Serie A TIM

Napoli a rezitat o singură etapă pe primul loc în Serie A TIM. Echipa lui Maurizio Sarri a pierdut în deplasare cu Bologna, scor 2-3, dar eşecul suferit de fostul lider putea fi unul categoric.

La scorul de 3-0, stabilit de dubla lui Mattia Destro şi de reuşita lui Luca Rossettini, Bologna putea da lovitura decisivă, în minutul 74.

Gazdele au construit frumos pe partea stângă, iar mingea a ajuns la Anthony Mounier, aflat în poziţie regulamentară, la doar câţiva metri de poarta lui Pepe Reina. Finalizarea părea o simplă formalitate, dar francezul de 28 de ani a trimis incredibil peste poartă.

Graţiată de atacantul venit în vară de la Montpellier, Napoli a forţat revenirea pe final, iar Gonzalo Higuain a marcat de două ori în ultimele cinci minute. Nu a fost, însă, suficient, iar seria pozitivă a formaţiei de lângă Vezuviu, 18 meciuri fără înfrângere în toate competiţiile, s-a încheiat.