Juan Pablo Montoya s-a impus în etapa de Indycar de la Pocono

**Juan Pablo Montoya** s-a impus în etapa de Indycar de la Pocono

Juan Pablo Montoya a câștigat cursa Pocono 500, cea de-a 11-a etapă din Indycarul american. A fost prima victorie a columbianului după o pauză de 15 ani.

Fostul pilot de Formula 1 se impusese ultima dată în anul 2000, la Gateway. Cursa a fost neutralizată o singura dată cu steag galben, iar diferența a fost făcută de strategia opririlor la boxe.

Team Penske a mizat pe o strategie diferită de cea a rivalilor de la team-ul Cipp Ganassi. Montoya l-a învins pe Helio Castroneves cu 2 secunde și 3 zecimi. Podiumul a fost completat de Carlos Munoz, care a fost și cel mai bine poziționat pilot Honda.

Tony Kannan a condus până în ultimele trei tururi, însă a încheiat doar al 11-lea, după ce pe final a trebuie să intre la boxe pentru o scurtă realimentare.

În clasamentul general, Will Power și Helio Castroneves împart prima poziție cu același număr de puncte. Următoarea etapă se va desfășura pe 12 iulie, în Iowa.