Dinamo - Hearts 1-2. Primul eșec pentru trupa lui Stoican în stagiul din Anglia

Dinamo a suferit prima înfrângere în stagiul de pregătire din Anglia. După trei victorii consecutive, trupa lui Flavius Stoican a fost învinsă de scoțienii de la Hearts, scor 2-1.

Meciul a început cu o jumătate de oră de întârziere după ce organizatorii au decis să mute disputa pe un alt teren, aflat în vecinătatea celui pe care fusese programată inițial. Întâlnirea a început practic de la 1-0 pentru scoțieni. Nicholson a deschis scorul în minutul 3. Mai mult, Stoican l-a pierdut și pe Durimel, din cauza unei entorse.

După golul scoțienilor, Dinamo a trecut la conducerea jocului și polonezul Bilinski a egalat după o fază creată de Lazăr. Egalitatea de pe tabelă a durat mai puțin de 10 minute. Marc a respins la Oliver un șut de la 20 de metri și acesta a înscris în poarta goală. Până la pauză Bilinski și Lazăr au mai ratat două bune oportunități pentru bucureșteni, ultimul nimerind bara.

Startul reprizei secunde a fost la fel de nefericit ca și cel al partidei pentru trupa lui Stoican. În minutul 48 Rus l-a bruscat pe arbitru și a fost eliminat. După 10 minute de discuții cei de la Hearts au fost de acord ca dinamovistul să fie înlocuit, însă nu și centralul.

Imediat după ce jocul s-a reluat, roș-albii au mai primit o lovitură. Cosmin Matei s-a accidentat și e suspect de ruptură. Până la final echipa lui Stoican a mai ratat două ocazii prin Gavrilă și Velici, iar partida s-a terminat cu victoria scoțienilor.

Pe 8 iulie, Dinamo joacă cel mai tare amical din Anglia. Adversarul "câinilor" va fi campioana Bulgariei, Ludogorets, formație la care este legitimat și fostul apărător al lui Dinamo, Cosmin Moți.

LIVE TEXT

Min 90: Centralul fluieră finalul partidei. Dinamo pierde primul amical în stagiul de pregătire din Anglia, scor 1-2.

Min 80: Velici scapă singur către poarta adversă, driblează portarul însă mingea îi sare în mână și centralul fluieră henț

Min 78: Schimbare la Dinamo. Intră Anghelina, iese Fai

Min 74: Rotariu șutează de la 20 de metri, goalkeeperul lui Hearts respinge

Min 70: Ocazie pentru Dinamo. Grecu centrează perfect pentru Gavrilă, dar mingea trimisă de fostul gălățean cu capul trece puțin pe lângă poarta scoțienilor

Min 68: Stoican schimbă din nou. Șerban intră în locul lui Boubacar

Min 65: Schimbare în trupa lui Stoican. Iese Lazăr, intră Gavrilă

Min 61: Modificare la Dinamo. Elton îi lasă locul în teren lui Velici

Min 60: Încă o modificare la Dinamo. Miranda intră în locul lui Bilinski

Min 50: Cosmin Matei se accidentează iar oficialii din Ștefan cel Mare se tem că e vorba de o ruptură. În locul lui Matei, intră Grecu

Min 48: Rus îi reproșează ceva arbtrului de centru, după care îl bruschează și este eliminat. După încă 10 minute de parlamentări, scoțienii sunt de acord ca dinamovistul să fie înlocuit însă nu și centralul

Min 46: A început repriza secundă a partidei dintre Dinamo și Hearts. În pauza meciului organizatorii i-au evacuat pe suporterii dinamoviști după ce in finalul primului act aceștia au aprins petarde

Min 46: Schimbare la Dinamo. Rotariu intră în locul lui Bărboianu

Min 45+1: Final de primă repriză. Hearts conduce cu 2-1, după golurile semnate de Oliver și Nicholson. Pentru echipa lui Stoican a marcat Bilinski

Min 45: Marc scoate excelent o minge trimisă dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri

Min 42: Dublă ratare pentru formația lui Stoican. Bilinski trimite de la 16 metri în portarul scoțienilor, mingea ajunge la Lazăr însă acesta reia doar în bară

Min 40: Ocazie mare pentru Dinamo. Matei trage peste din 10 metri, după un schimb de pase cu Lazăr

Min 23: GOOOOL HEARTS! Scoțienii au trecut din nou în avantaj. Marc a respins la Oliver un șut de la 20 de metri și acesta a înscris în poarta goală

Min 15: GOOOOL DINAMO! Bilinski restabilește egalitatea. Polonezul marchează cu ușurință, din fața porții goale, după o acțiune a lui Lazăr.

Min 10: După ce au luat gol chiar în startul partidei, dinamoviștii domină întâlnirea dar n-au avut nicio ocazie importantă de gol în primul sfert de oră

Min 5: Durimel părăsește terenul accidentat și e înlocuit cu Ioniță. Apărătorul roș-albilor are entorsă

Min 3: GOOOL HEARTS! Nicholson a deschis scorul chiar în startul partidei spre bucuria celor 50 de fani prezenți

Min 1: A început partida dintre Dinamo și Hearts of Midlothian

UPDATE: Partida a fost mutată pe un teren, aflat la 500 de metri în apropierea celui pe care fusese programat inițial meciul. Gazonul se prezintă în condiții excelente. Disputa a început cu 30 de minute de întârziere

ECHIPA DE START A LUI DINAMO:

DINAMO (4-3-3): T. Marc - L. Rus, Durimel, Ad. Popa II, Fai – Boubacar, Bărboianu, Elton - C. Matei,  Bilinski, V. Lazăr

Dinamo joacă azi de la ora 17:00 un nou meci de pregătire în cantonamentul din Anglia. Adversarul formației pregătite de Flavius Stoican va fi Hearts of Midlothian, grupare ce a retrogradat din prima ligă scoțiană la finalul sezonului trecut. Partida se va disputa la Leigh Sports Village.

Hearts a fost cea mai slabă echipă din campionatul Scoției în stagiunea trecută. Adversarul de azi al dinamoviștilor a terminat sezonul regulat cu doar 13 puncte acumulate în 33 de partide, la 75 de lungimi în spatele campioanei Celtic. Nici în play-out lucrurile n-au stat prea bine pentru Hearts. Gruparea din Edinburgh a încheiat anul competițional cu 23 de puncte.

Amicalul cu Hearts of Midlothian va fi al patrulea pentru formația din Ștefan cel Mare pe teren britanic. În primele 3 meciuri de pregătire roș-albii au bifat tot atâtea victorii. Mai întâi au învins cu 5-0, 1-0 la pauză, pe Cheadle Town, formaţie din a 10-a ligă engleză, apoi s-au impus cu același scor în duelul cu galezii de la Gap Connah's Quay, iar în ultimul meci de pregătire au trecut cu 2-1 de Stalybridge Celtic, echipă ce evoluează în liga a 6-a din Anglia.

În cele 3 partide de pregătire Stoican a văzut la lucru toți jucătorii din lot și s-a decis în mare parte asupra primului 11 cu care va începe sezonul viitor din Liga 1 (DETALII AICI). De asemenea, antrenorul din Ștefan cel Mare a decis să schimbe și sistemul de joc. Dacă în a doua jumătate a stagiunii precedente dinamoviștii au jucat într-un 4-2-3-1, Stoican are de gând să folosească în noul sezon sistemul 4-3-3.

Meciul cu Heart of Midlothian este penultimul pe care formația din Ștefan cel Mare îl va disputa în stagiul de pregătire din Anglia. Pe 8 iulie, Dinamo joacă cel mai tare amical din Anglia. Adversarul "câinilor" va fi campioana Bulgariei, Ludogorets, formație la care este legitimat și fostul apărător al lui Dinamo, Cosmin Moți.