Naţionala Moldovei, umilită de Anglia. "Tricolorii" au fost învinși cu scorul de 4-0

07 сентября 2013

Naționala Moldovei a fost din nou umilită de Anglia în preliminariile Campionatului Mondial din 2014. "Tricolorii" au fost învinși la Londra cu scorul de 4-0.

Englezii au marcat primul gol în minutul 12 prin Steven Gerrard, care l-a lăsat fără replică pe portarul Stanislav Namșco după un șut puternic din afara careului.

Echipa lui Roy Hodgson și-a dublat avantajul peste un sfert de oră prin tânărul Rickie Lambert. La finalul primei reprize, Danny Welbeck a marcat al treilea gol al gazdelor. Imediat după pauză, Anglia a făcut 4-0 după golul aceluiași Welbeck.

Moldova nu a reușit nici un șut pe cadrul porții pe toată durata partidei și până la urmă a suferit a cincea înfrângere în această campanie preliminară și a rămas pe penultimul loc în grupa H cu cinci puncte. Următoarea partidă, reprezentativa noastră o va disputa pe 11 octombrie, pe teren propriu, cu San Marino.