Maratonul de la New York: Atletul din Eritrea a devenit cel mai tânăr câștigător al cursei

Ghirmay Ghebreslassie a câştigat Maratonul de la New York. Atletul din Eritrea, în vârsta de 20 de ani, a devenit cel mai tânăr câștigător al cursei ce se desfăşoară anual din 1970. El a înregistrat timpul de două ore, şapte minute şi 51 de secunde.
Ghebreslassie a fost urmat de kenyanul Lucas Rotich şi de americanul Abdi Abdirahman. Pentru această performanță atletul a fost premiat cu 125 de mii de dolari.
Câştigătorul de anul trecut, kenyanul Stanley Biwott, a rămas de plutonul fruntaș încă din debutul cursei, iar mai apoi a abandonat.
Proba feminină a fost câştigată pentru a treia oară consecutiv de kenyanca Mary Keitany. Ea a înregistrat timpul de două ore 24 de minute şi 26 de secunde. Keitany a fost premiată de organizatori cu 130 de mii de dolari.
O altă atletă din Kenya, Sally Kipyego, a terminat cursa pe locul doi, podiumul fiind completat de americanca Molly Huddle.
La Maratonul de la New York au evoluat peste 50 de mii de alergători.