Barcelona a câştigat derby-ul cu Atletico Madrid din Campionatul Spaniei

Barcelona a câştigat derby-ul cu Atletico Madrid din etapa a 18-a a Campionatului Spaniei. Catalanii s-au impus pe teren propriu cu scorul 3-1 şi rămâne la punct distanţă de liderul Real.

Barcelona a început în forță partida cu Atletico Madrid şi a deschis scorul în minutul 12 prin brazilianul Neymar. Catalanii și-au majorat avantajul în minutul 35 după execuţia lui Luis Suarez.

Atletico a redus din diferență la un sfert de oră după reluarea partidei. Arbitrul Undiano Mallenco a dictat un penalty, iar Mario Mandzukic a transformat perfect lovitura de la 11 metri.

Barcelona a stabilit scorul final în minutul 87 prin Lionel Messi. Superstarul catalanilor a înscris după o perioadă de peste doi ani în poarta formaţiei Atletico Madrid.

Înainte de meci Messi a primit trofeul pentru cel mai bun marcator din istoria Campionatului Spaniei.

După această victorie, Barcelona a rămas pe locul doi, având cu un punct mai puţin decât liderul Real Madrid, care are cu un meci mai puţin disputat. Atletico ocupă locul trei având 38 de puncte.