Arsenal Londra a câştigat Supercupa Angliei

012 августа 2014

Arsenal Londra a câştigat Supercupa Angliei! Echipa pregătită de Arsene Wenger a umilit pe Wembley campioana Manchester City cu scorul de 3-0. Tunarii au câştigat acest trofeu după o pauză de 10 ani.

Arsenal Londra a marcat primul gol în meciul din Supercupa Angliei cu Manchester City în minutul 22. Spaniolul Santi Cazorla a înscris după ce a reuşit un șut plasat la colţul lung.

La finalul primei reprize, tunarii şi-au dublat avantajul după golul marcat de Aaron Ramsey. Atacantul francez, Olivier Giroud a intrat în teren după pauză şi a reuşit să înscrie cel mai frumos gol al meciului de pe Wembley stabilind scorul final de 3-0.

Arsenal a cucerit al doilea trofeu în ultimele patru luni. La sfârşitul sezonului trecut echipa lui Wenger a câştigat şi Cupa Angliei. Londonezii au câștigat pentru a 13-a oară Supercupa Angliei. Ultima dată, Arsenal cucerise acest trofeu în 2004.