EURO 2016: Cel mai dramatic meci, jucat de Croaţia şi Cehia

Campioana Europei în exercițiu, Spania a defilat în partida cu Turcia și s-a calificat în optimile de finală ale EURO-2016.
Furia Roja s-a impus lejer cu 3-0 după dubla reușită de Alvaro Morata și golul marcat de Nolito.
După această victorie Spania a acumulat șase puncte și nu mai are cum să rateze optimile de finală ale Campionatului European din Franța.
În celălalt meci al grupei D, Croația și Cehia au oferit cel mai dramatic meci de până acum de la EURO 2016.
Croația o domina pe Cehia și conducea în minutul 60 cu 2-0 prin golurile înscrise de Ivița Perișici și Ivița Rakitici.
Cehii însă au dat semnalul revenirii în minutul 76 prin Milan Skoda. Zece minute mai târziu suporterii croați s-au dezlănțuit și au aruncat cu torțe și petarde pe teren, în timp ce partida a fost întreruptă timp de câteva minute.
După reluarea meciului, Cehia a obținut un penalty, care a fost transformat cu sânge rece de Tomas Nețid, acesta stabilind scorul final de 2-2.
Astfel, Croația a scăpat ca printre degete victoria și are patru puncte la activ, cu trei mai multe decât Cehia.
Turcia este ultima clasată cu zero puncte și are șanse minime la calificarea în optimi.