„Zimbrii” s-au dezlănţuit

020 октября 2014

La reluarea Diviziei Naţionale, Zimbru a reuşit rezultatul etapei a 10-a după ce a învins Zaria cu scorul de 6-0. Victorie importantă şi pentru Milsami orhei în disputa din deplasare cu FC Tiraspol.

"Zimbrii" au început în forţă partida cu bălţenii de la Zaria şi deja în minutul 10 tabela indica scorul de 2-0 după reuşitele lui Spătaru şi Pavliucek. A ieşit la rampă apoi Plătică care s-a remarcat cu o dublă până la mijlocul reprizei secunde. Gazdele nu s-au oprit şi până la pauză, Cheptine a înscris pentru 5-0. Scorul final de 6-0 a fost stabilit în mitanul secund de Alexandru Dedov. În pofida victoriei Zimbru ocupă un modest loc 7 în DN. Într-un alt meci Milsami a învins în deplasare pe FC Tiraspol cu 2-1. Smirnov a deschis scorul printr-un autogol, iar Romeo Surdu a dublat avantajul orheienilor. Gazdele au reuşit doar să reducă din diferenţă pe final prin golul lui Karaneicev. În urma victoriei, Milsami a urcat pe locul 4 în clasament.