Bayern a câștigat primul meci amical din SUA: 1-0 cu Chivas Guadalajara

01 августа 2014

**VIDEO** Bayern a câștigat primul meci amical din SUA: 1-0 cu Chivas Guadalajara

Campioana Germaniei, Bayern Munchen, a învins la limită, cu 1-0, formaţia mexicană Chivas Guadalajara, într-un meci amical de fotbal disputat joi seara, pe stadionul Red Bull Arena din New Jersey (SUA).

Unicul gol al întâlnirii a fost a marcat de peruanul Claudio Pizarro, în minutul 10, după un corner excelent executat de Franck Ribery.

Antrenorul Pep Guardiola a aliniat în cel de-al cincilea amical al sezonului disputat de Bayern un unsprezece aproape identic cu cel care a câştigat Telekom Cup, weekend-ul trecut în faţa lui VfL Wolfsburg (scor 3-0). Singura diferenţă a fost reprezentată de absenţa lui Badstuber, care i-a lăsat locul lui Rafinha.

La finalul primei reprize, nervii au cedat, iar Lewandowski a fost la un pas să se ia la bătaie cu Jair Pereira, de la Chivas. Jucătorul sud-american a făcut un fault dur la mijlocul terenului, iar atacantul bavarezilor i-a cerut socoteală, reproșându-i gestul inconștient.

Bayern Munchen va disputa următoarea partidă de pregătire pe 7 august, în faţa unei selecţionate All Star din Major League Soccer (MLS).

Echipele:

Bayern: Starke - Rafinha, J. Martinez (89 Sallahi), Alaba - Hojbjerg, Rode (53 Badstuber), Pizarro (57 Shaqiri), Gaudino, J. Bernat - Lewandowski (83 Scholl), Ribery (84 Contento). Antrenor: Pep Guardiola

Chivas: A. Rodriguez (71 Michel) - Sanchez, Pereira (46 Vidrio), Araujo, C. Rodriguez (63 Solis) - Arce (72 Toledo), Castro (64 Enriquez), Salcido, Reyna - De Nigris (46 Fierro), Bravo (72 Napoles). Antrenor: C. Bustos