CSU Sibiu - Steaua 60-76. Victorie asigurată încă din primul sfert

09 октября 2015

**VIDEO** CSU Sibiu - Steaua 60-76. Victorie asigurată încă din primul sfert

Echipa de baschet a celor de la Steaua a câștigat, în deplasare, contra lui CSU Sibiu, scor 60-76 în prima etapă a Ligii Naționale.

Roș-albaștrii și-au asigurat punctele, în mare măsură, încă din primul sfert. Baschetbaliștii antrenați de Hristu Şapera și-au creat un avantaj de 20 de puncte și nu au mai putut fi opriți.

Până la pauza mare, americanul Paul a finalizat o acțiune superbă de contraatac, dar gazdele au intrat la vestiare în dezavantaj, 29-45. În sfertul al treilea, sibienii au avut aproape cinci minute în care nu au punctat.

Cu doar patru execuții reușite de la distanță, din 29 de încercări, CSU a cedat fără drept de apel. Steaua s-a impus, într-un final, cu 76-60 și a obținut primul succes din noul sezon al Ligii Naționale.

Pentru Steaua va urma debutul în EuroCup, la Kazan, după care roș-albaștrii vor primi vizita lui Phoenix Galați.