Anglia - San Marino 5-0. Rooney a reușit în minutul 42 golul 42 la națională

010 октября 2014

**VIDEO** Anglia - San Marino 5-0. Rooney a reușit în minutul 42 golul 42 la națională

Anglia rămâne cu punctaj maxim în preliminarii după cel mai uşor meci al grupei E. Echipa lui Roy Hodgson a trecut fără probleme de San Marino, scor 5-0, într-un meci la care au asistat peste 55.000 de oameni.

În meciul transmis ÎN DIRECT de Digi Sport 2, defensiva oaspeților a rezistat doar 24 de minute pe Wembley, iar fundașul lui Everton, Phil Jagielka, a deschis scorul printr-o lovitură de cap.

Selva l-a trântit pe Rooney în careu în minutul 42, iar căpitanul britanicilor a transformat fără probleme de la punctul cu var. 42 este de altfel şi numărul golurilor marcate de jucătorul lui Manchester United în tricoul naţionalei Angliei.

Autorul "dublei" din meciul cu Elveția (DETALII ȘI VIDEO AICI), Danny Welbeck a punctat pentru 3-0 imediat după pauză. Colegul lui Chiricheş la Tottenham, Townsend, a reușit un gol superb în minutul 72, iar Alex Della Valle a marcat în propria poartă cinci minute mai târziu.

După 5-0 cu San Marino, Anglia pregăteşte acum deplasarea din Estonia. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport 1, duminică, de la ora 19:00. Fazele video pot fi urmărite pe digisport.ro și m.digisport.ro.

England (4-3-1-2): Joe Hart - Calum Chambers, Phil Jagielka, Gary Cahill, Kieran Gibbs - Jordan Henderson ('46 Alex Oxlade-Chamberlain), Jack Wilshere, James Milner - Raheem Sterling ('46 Adam Lallana) - Wayne Rooney, Danny Welbeck ('66 Andros Townsend)

Antrenor: Roy Hodgson

San Marino (5-4-1): Aldo Simoncini - Mirko Palazzi, Fabio Vitaioli, Allesandro Della Valle, Cristian Brolli, Manuel Battistini - Adolfo Hirsch, Nicola Chiaruzzi, Luca Tosi, Matteo Vitaioli - Andy Selva

Antrenor: Pier-Angelo Manzaroli