Campioană la 16 ani. Rusoaica Evghenia Medvedeva a impresionat prin evoluţia sa la Barcelona

014 декабря 2015

Patinatoarea din Rusia, Evghenia Medvedeva a impresionat prin evoluţia sa în Marele Premiu al Barcelonei la patinaj artistic. Sportiva în vârstă de doar 16 ani a obţinut victoria după ce a primit punctajul maxim în programul liber. Concursul masculin a fost câştigat de niponul Yuzuru Hanyu.

Evghenia Medvedcova s-a clasat pe primul loc în Marele premiu al Barcelonei după ce a acumulat în total 222 puncte. Sportiva din Rusia a fost urmată de Satoko Miyahara din Japonia şi de o altă rusoaica, Elena Radionova.

Japonezul Yuzuru Hanyu a câștigat competiţia masculină, după ce a dominat atât programul liber, cât şi cel scurt. Campionul olimpic în exerciţiu a acumulat 330 de puncte şi a reuşit să-l depășească pe spaniolul Javier Fernandez. Locul 3 i-a revenit unui alt japonez, Shoma Uno.

În proba de dans s-a impus perechea din Canada formată din Kaitlyn Weaver și Andrew Poje.

Cu o zi mai devreme, la proba perechi, Xenia Stolbova şi Fiodor Klimov au cucerit medalia de aur.

Competiţia de la Barcelona este ultimul Grand Prix din acest an în circuitul profesionist.