Victorie fabuloasă! Națională feminină de handbal a României a bătut-o pe cea a Braziliei

014 декабря 2015

Victorie fabuloasă pentru echipa națională feminină de handbal a României! Reprezentativa de peste Prut a acces în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Danemarca după ce a eliminat campioana mondială en-titre, Brazilia.

În partida jucată la Kolding, România a fost aproape în permanență în avantaj, însă sud-americancele nu au renunțat niciun moment la luptă. Tricoloarele au avut un avantaj de cinci goluri la pauză, conducând cu 13-8.

În partea a doua a meciului braziliencele s-au apropiat până la un singur gol, dar România a fost mai bună pe final, obținând victoria cu scorul de 25-22.

Portarul echipei României, Paula Ungureanu, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului.

În sferturile de finală, România va înfrunta echipa țării gazde, Danemarca, învingătoare cu 26-19 în fața Suediei, la Herning.