Corona - HC Zalău 28-23. Rezultatul a stabilit adversarele din play-off

**VIDEO** Corona - HC Zalău 28-23. Rezultatul a stabilit adversarele din play-off

Corona Braşov a încheiat sezonul regulat al Ligii Naţionale de handbal cu o victorie clară în faţa lui HC Zalău.

Jucătoarele antrenate de Bogdan Burcea au început perfect meciul şi conduceau după şapte minute cu 5-0. Handbalistele oaspete au revenit până la pauză şi au intrat la cabine cu un deficit de doar două goluri. Puteau fi trei goluri în favoarea gazdelor, însă Hotea, scăpată pe contraatac, a înscris după expirarea timpului.

Zalăul s-a apropiat la un gol imediat după reluare, însă Corona a revenit la controlul meciului după ce a înscris de şase ori consecutiv.

Avansul braşovencelor s-a extins chiar la opt goluri, însă tripla Elizei Cicic a închis tabela la 28-23 pentru gazde. Cu câte cinci goluri, Hotea şi Brădeanu au fost cele mai bune jucătoare ale Coronei. Pera, de la Zalău, a fost însă principala marcatoare a jocului, cu şapte reuşite.

Corona termină sezonul regulat pe locul secund şi va juca în play-off cu U Jolidon Cluj. Învinsă, HC Zalău a rămas pe 6 şi va întâlni liderul HCM Baia Mare.