Kutxa Laboral - Neptunas Klaipeda 88-69, în meciul debut al noului sezon de Euroligă

016 октября 2014

Start în noul sezon din Euroliga masculină de baschet: Kutxa Laboral nu le-a dat nicio şansă în Ţara Bascilor celor de la Neptunas Klaipeda.

Primul coș al noului sezon competițional din Euroligă a fost înscris de Fernando San Emeterio, jucătorul gazdelor.

Vicecampioana Lituaniei, cu un singur stranier în echipă, americanul Shakur, s-a ţiut aproape de adversari în primul sfert, câştigat de gazde cu 20-15.

La pauza mare a fost 37-30 pentru favoriţi care s-au aflat la conducere şi înainte de ultimul sfert, cu 9 puncte avans: 59-50.

Letonul Davis Bartens (FOTO) a fost cel mai prolific jucător al gazdelor, cu 20 de puncte. Victoria a fost fără emoţii pentru fosta campioană a Spaniei, care s-a impus în final cu 88-69. A fost cel mai bun debut de campanie în Euroligă în istoria participărilor celor de la Baskonia Kutxa Laboral.