Barca s-a impus în „El Classico"

FC Barcelona a avut parte de o seară magică pe „Camp Nou”. Gruparea „blau-grana” s-a impus cu 2-1 în derby-ul cu Real Madrid. Odată cu victoria din „El Clasico” elevii lui Luis Enrique s-au distanțat la patru puncte de rivala Real.

Stadionul "Camp Nou" s-a cutremurat în minutul 19. Lionel Messi a centrat perfect dintr-o lovitură liberă executată de pe partea stângă și fundașul Jeremy Mathieu l-a învins pe Iker Casillas cu o lovitură de cap. Madrilenii au dat replica în minutul 31. Tripleta de vis formată din Luka Modric, Karim Benzema și Cristiano Ronaldo a creat o fază spectaculoasă la capătul căreia starul portughez a înscris și a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Gazdele au obţinut toate cele 3 puncte după reuşita lui Suarez din minutul 56. Barca are 68 de puncte, cu 4 mai multe decât Real.