Felix Rosenqvist s-a impus în primele două curse de la Monza la Formula 3

**VIDEO** Felix Rosenqvist s-a impus în primele două curse de la Monza la Formula 3

Suedezul Felix Rosenqvist a fost cel mai rapid pilot în primele două curse de la Monza, în etapa a patra din sezonul FIA Formula 3.

Ambele întreceri au fost neutralizate în urma repetatelor incidente de pe traseu, iar în cursa a doua comisarii au decis stoparea întrecerii cu două minute până la final, din cauza accidentelor în serie.

Cel mai dur eveniment de pe pistă l-a găsit drept nefericit protagonist pe canadianul Lance Stroll. Pilotul cu numărul 25 de la Prema Power a intrat în contact cu liderul de la general, italianul Giovinazzi. Stroll s-a dat peste cap de mai multe ori și a reușit miraculos să scape nevătămat. Ambii piloți au abandonat după incidentul din turul al treilea.

Cursa a fost câștigată, la fel ca în prima manșă de suedezul Rosenqvist, care cauta tripla în cursa de duminică, transmisă de Digi Sport de la ora 12:10.