România-Finlanda 32-30 , în preliminariile Campionatului European de handbal 2016

**România-Finlanda 32-30**, în preliminariile Campionatului European de handbal 2016

Naţionala masculină de handbal a României a învins greu modesta formaţie a Finlandei, cu scorul de 32-20 (16-14), miercuri seara, în Sala ''Concordia'' din Chiajna, în prima manşă a play-off-ului pentru calificarea la Campionatul European 2016.

Tricolorii au făcut un meci modest şi au câştigat cu destulă şansă, în faţa unui adversar care era creditat cu o valoare mult sub ceea ce a arătat.

De altfel, nordicii au deschis scorul (0-1, min. 4) şi, după ce echipa României a condus cu 3-1 (8) şi 4-2 (9), situaţia a basculat, finlandezii preluând conducerea pe tabela de marcaj. România a fost cea care a alergat după egalare în prima repriză, ultimele zece minute ale acesteia fiind mai bune.

Echipa antrenată de Eliodor Voica a marcat de trei ori la rând şi a ajuns la 11-9 (24), Finlanda a egalat (11-11, 25), dar România a intrat la pauză cu două goluri în plus faţă de adversara sa, 16-14, după ce a avut 13-11 (26), 14-12 (27) şi 16-13 (30).

După pauză, tricolorii au fost egalaţi în min. 37 (18-18), iar un minut mai târziu naţionala ţării ''celor 1.000 de lacuri'' a preluat conducerea, 19-20. Românii au reuşit contraperformanţa să ia gol şi cu doi oameni în plus, s-au desprins la trei goluri, 28-25 (52), au fost egalaţi, 28-28 (56), dar în cele din urmă au obţinut o victorie cu 32-30.

Meciul retur va avea loc pe 5 aprilie, la Karjaa, şi se anunţă deosebit de greu.

Au evoluat echipele:

România: Mihai Popescu, Ionuţ Ciobanu - Florin Acatrinei (1 gol), Mihai Asoltanei (3), Albert Cristescu (1), Cristian Fenici (4), Gabriel Florea (4), Cristian Ghiţă (4), Dragoş Iancu, Andrei Mihalcea (6), Ionuţ Ramba (1), Ionuţ Rotaru (1), Ciprian Şandru, Alex Şimicu (2), Huba Talas (5). Selecţioner: Eliodor Voica.

Finlanda: Ville Nordqvist - Oscar Kihlstedt (4), Fredrik Forss, Ben Weber (7), Richard Sundberg (3), Andreas Ronnberg (8), Benny Broman (1), Anton Remy (3), Teemu Tamminen (4), Henrik Auer. Selecţioner: Mikael Kallman.