014 августа 2014

**VIDEO** Încă o victorie în preliminariile Eurobasket 2015! România - Suedia 77-72, după prelungiri

ÎN DIRECT la Digi Sport, naţionala masculină de baschet a României a reuşit o splendidă victorie în formaţiei Suediei, cu scorul de 77-72 (12-14, 16-11, 18-20, 20-21, 11-6), după prelungiri, în Sala Sporturilor ''Transilvania'' din Sibiu, într-o partidă din Grupa F a preliminariilor Eurobasket 2015.

Meciul a fost deosebit de echilibrat, diferenţa maximă fiind de cinci puncte în favoarea oaspeţilor, 19-24 (min. 17), şi de şapte pentru tricolori, 73-66 (43). Pe final, "tricolorii" au avut mari emoții.

Cu zece secunde înainte de finalul timpului regulamentar, scandinavii conduceau cu 66-64, dar Silvăşan a reuşit să transforme două aruncări libere şi a restabilit egalitatea, 66-66, după care Pahlmblad a ratat ultima aruncare.

În prelungiri, tricolorii au reuşit să se desprindă la şapte puncte, dar nu au scăpat de emoţii, pentru că Gaddefors a marcat două coşuri de trei puncte consecutive şi scorul a devenit 73-72. Mihai Paul a transformat două ''libere'' (75-72), Silvăşan a ratat alte două, dar Mandache a interceptat un balon şi a marcat două puncte care au decis soarta meciului: 77-72.

România a obţinut a doua sa victorie în această campanie, după 81-69 cu Slovacia, în deplasare. Baciu, Mandache şi Silvăşan au fost cei mai buni din echipa României, iar de la vizitatori s-au remarcat Pahlmblad şi Person.

Selecţionerul României, Marcel Ţenter i-a utilizat pe Rareş Mandache 16 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, Mihail Paul 2 p, 2 rec, 3 pd, Levente Szijarto 1 p, 3 rec, Vlad Moldoveanu 5 p, 9 rec, 3 pd, Cătălin Baciu 18 p, 5 rec, Octavian Popa Calotă 1 pd, Bogdan Ţibîrnă, Teodor Jucan, Titus Nicoară 6 p, 8 rec, 1 pd, Mihai Silvăşan 15 p, 2 rec, 2 pd, Adrian Tudor 5 p, 2 rec, 4 pd, Adrian Guţoaia 9 p, 2 rec, 5 pd.

România are maximum de puncte, 4, urmată de Letonia, 2 p (1 j), Suedia, 2 p (2 j), Slovacia, 1 p (1 j). "Tricolorii" vor juca următorul meci pe 17 august, la Riga, cu Letonia, ÎN DIRECT la Digi Sport.