029 сентября 2014

**VIDEO** Marseille - St. Etienne 2-1. Echipa lui Bielsa merge ceas și speră la primul titlu după 5 ani!

Saint Etienne rămâne fără victorie de 36 de ani pe terenul rivalei Marseille. OM a obţinut al şaselea succes consecutiv în Ligue 1 şi s-a distanţat la 5 puncte de PSG.

Scorul a fost deschis după 7 minute de Imbula. Fostul jucător al lui Saint Etienne, Dmitry Payet a dublat avantajul echipei lui Bielsa (28). Marseille a ajuns la 21 de goluri marcate în 8 etape, o medie de aproape 3 reuşite pe meci. Fără reacţie în prima repriză, Saint Etienne a arătat altfel după pauza.

Jucătorul de 17 ani, Allan Saint-Maximin, titularizat pentru a doua oară în acest sezon, a centrat ideal pentru Brison, care i-a readus pe oaspeţi în joc (54). Golul n-a ajutat insa formatia lui Christophe Galtier să plece cu puncte de pe Velodrome. Marseille rămâne liderul campionatului Franţei, în timp ce Saint Etienne suferă al doilea eşec stagional.

Marseille arată excelent în acest debut de sezon și speră să cucerească primul ei titlu în Franța după o pauză de cinci sezoane. Ultimul succes a fost înregistrat în sezonul 2009/2010. În total, OM are 9 titluri în vitrină.

Marseille (4-2-3-1): Mandanda - Dja Djedje, N'Koulou, Morel, Mendy - Imbula (65 Lemina), Romao - Thauvin (57 Alessandrini), Payet (83 Barrada), A. Ayew - Gignac. Antrenor: M. Bielsa

St. Etienne (4-2-3-1): Ruffier - Clerc, Sall, F. Pogba, Brison - Cohade, Diomande - Monnet-Pacquet, Saint-Maximin (73 Gradel), Mollo (65 Van Wolfswinkel) - Erdinc (46 Lemoine). Antrenor: C. Galtier